ක්‍රිඩා

ක්‍රිකට් වලට අලුත් ප්‍රේක්ෂකයෙක්ද ? ක්‍රිකට් ගැන තේරෙන් නැද්ද ?

ක්‍රිකට් වලට අලුත් ප්‍රේක්ෂකයෙක්ද ? ක්‍රිකට් ගැන තේරෙන් නැද්ද ?

ක්රිකට් ක්රීඩාව බිමට ගැනීමට පහසුම ක්රීඩාව නොවේ. උපකරණ පෙනුම වෙනස් ය, භූමියෙහි සැලැස්ම පාහේ අද්විතීය වන අතර ක්රීඩාව තමන්ගේම වචන මාලාවක් ඇත. පාපන්දු (පාපන්දු) මෙන් නොව, කණ්ඩායම් දෙක සඳහා පැහැදිලි අරමුණක් ඇති අතර මිනිත්තු කීපයකින් තේරුම් ගත හැකිය, ක්රිකට් ක්රීඩාව මුලදී මුලුමනින් ම පුදුමයට පත් විය හැකිය.

ඉතින් නවක ක්රීඩකයෙක් ක්රිකට් ක්රීඩාවක් භුක්ති විඳින්න, තේරුම් ගන්න සහ (බලාපොරොත්තු වෙනවා) කොහොමද? ක්රීඩාව පිළිබඳ මූලික සමාලෝචනයකින් පටන් ගනිමු.

මූලික කරුණු:
ක්රීඩකයන් 11 දෙනෙකුගෙන් සමන්විත කණ්ඩායමක් අතර ක්රිකට් තරග කරයි. සිය ඉනිමේදී වැඩිම ලකුණු ලබා ගත් කණ්ඩායමට තරගයේ ජය හිමිවේ.

ක්රිකට් යනු බෝල සහ බෝල ක්රීඩාවයි. බේස්බෝල් වැනි දිගු, සෘජුකෝණාස්රාකාර, ලී බටයක් වෙනුවට සිලින්ඩරාකාර එකක් වන අතර, සම්, නූල් හා ප්ලේට් වලින් සාදන ලද බෝලයකි .

මෙම ක්රීඩාව විශාල ඕවල හෝ රවුම් මත රඟ දක්වනු ඇත, කුඩා ක්ෂේත්රයේ ස්ථානගත කිරීමේ මාර්ගෝපදේශකයක් සහ කුඩා මැද උවදුරක් සහිත මධ්යස්ථානයක් සහ මධ්යස්ථානයේ 22 අංගණ තණතීරුව. තණතිල්ලේ එක් එක් කෙළවරේ කඩුලු කට්ටලයක් ඇත. දිගු, ලී ඉස්කුරුප්පු තුනක් මත එල්ලා ඇති ලී බෑල් දෙකක් උඩ.

ක්රිකට් ක්රීඩාව බෝල නමින් හැඳින්වෙන වෙනම සිදුවීම් වලට කැඩී ඇති අතර, පන්දු යවන්නාගේ පන්දු යැවීමෙන් එක් පන්දු යැවීමක් ලබා දෙයි. එක් හයේ පහරක් එක් ඉසව්වක් වන අතර, එක් එක් කණ්ඩායමේ ඉනිම සාමාන්යයෙන් ටෙස්ට් හා පළමු පන්තියේ ක්රිකට් වැනි සාමාන්ය දින 20 හෝ 50 ක් හෝ නිශ්චිත දින ගණනක් සීමා කර ඇත.

පන්දු යැවීම සඳහා පිතිකරුවන් දෙදෙනෙකු අඛණ්ඩව පවත්වා ගත යුතු අතර, පන්දු යැවීමේ කණ්ඩායමේ සියලු ක්රීඩකයින් 11 දෙනා අතරට පැමිණ සිටිති.

ක්ෂේත්රයේ විනිසුරුවන් දෙදෙනෙකු ක්රීඩාවෙහි නීති සම්බන්ධයෙන් තීරණයක් ගනු ලැබේ. තුන්වන විනිසුරු සහ තරඟ විනිසුරක් ද විය හැකිය.

ලකුණු හා ජයග්රහන:
තණතීරුව අවසානයේ දී සුදු පන්දම් අතර අතරමගදී පිතිකරුවෝ දෙදෙනා අතර ධාවනය කරනු ලැබේ. පන්දුව ‘දීප්තිමත්’ වේ නම්, එය පන්දු යවන්නාගේ අත හැර දමා ඇති අතර, එය කඩුලු රකින්නා හෝ පන්දු යවන්නාට ආපසු හැරී යන අවස්ථාව අතර වේ.

තව දුරටත් පන්දු යවන්නන්ගෙන් පන්දුවට පහර දෙන අතර, තවත් ලකුණු ලබා ගත හැක. හොදම වෙඩි මුරය ක්ෂේත්රයේ සීමාවට ළඟා වන අතර, ලකුණු හතරක් ලබා දෙනු ඇත. (පළමුව පන්දුවට පහර දෙයි නම්) නැතහොත් හය (එසේ නොවේ නම්).

ක්රිකට් ක්රීඩාවේ අරමුණ වන්නේ බේස්බෝල් කී්රඩාවට වඩා වැඩි ලකුණු සංඛ්යාවක් ලබා ගැනීමයි. නමුත් වැඩි ඉනිමක් සහ වැඩි ලකුණු සංඛ්යාවක් ඇත. තරඟය තුළ ප්රසාද ලකුණු නැත. (පන්දුවාර විස්සයි – 20 – පන්දුවාර විස්සයි – 20).

ක්රීඩකයන් දෙදෙනාම තම ඉනිම අවසන් කළ පසු එම ලකුණු දෙකම එකම කණ්ඩායමට ලකුණු ලබා දෙයි. තරගය තරගය අතර වෙනසකට වඩා වෙනස් වේ. තරඟය තුළ සියලු අපේක්ෂිත ඉනිම අවසන් වුවහොත් ප්රකාශයට පත් කරනු ලැබේ. මෙය බොහෝ විට පළමු පන්තියේ සහ ටෙස්ට් තරඟ වලදී කාලය අවසන් වන විට සිදු වේ.

ධාවන තරඟය:
සෑම පන්දුවක්ම පන්දුවට පහර දෙන විට, වැඩ වර්ජනයේ පිතිකරුවා උත්සාහ කරන්නේ:

පන්දුවට පහර දී ඔහු ලකුණු ලබා ගත හැක.
පිටවීම වැළැක්වීම.
පන්දු යවන්නා පන්දු යවන්නාට පහර දීමට සමත් වුවහොත්, පිතිකරුවෙකු පිටතට යන්නේ නැත. මෙය ‘පන්දු යවන්නන්’ ලෙස හැඳින්වේ. පිතිකරුවෙකු ඉවත් කළ හැකි වඩාත් සුලභ ක්රම වන්නේ කඩුල්ලට පෙර (කඩුල්ල මුවාකිරිමට පෙර) කඩුල්ලේ දැවී ගියේය.

පන්දු යවන්නාගේ ඉනිම තුළදී ලකුණු ගණන මෙන් ලකුණු ගණනක් ලබා ගැනීමට උත්සාහ කළද, පන්දු යැවීමේ කණ්ඩායම උත්සාහ කළ හැකි තරම් ලකුණු ගණනක් හෝ ඔවුන්ගේ ක්රීඩකයන් සියල්ලන්ම ඉවත් කිරීමට උත්සාහ කරයි.

බලා සිටීමට දේවල්:
පන්දු වර්ග:

වේගවත් පන්දු යවන්නා දිගු ගමනකින් වැසුණු අතර අතට හැකි තරම් වේගවත් වේගයක් ලබා ගැනීමට උත්සාහ කරයි.
ස්පින් පන්දු පන්දු යවන්නෝ සෙමින් පන්දුවට පහර දෙති.
සාමාන්ය විනිසුරු සංඥා:

ලකුණු හතරක්: හය අතට උඩ සහ ඉදිරියට යන විනිසුරුවකු ඉදිරියට යයි
සය පහක්: දෑත් දෙකම ඉහළට
පිටත: එක් අතකින් ඇඟිලි ඇඟිල්ල උස්සා
පුළුල් පන්දුව: දෙකම ආයුධ දිශානුගතව දික් කර ඇත
කිසිදු පන්දුවක්: එක් අතක් දිශානුගතව දිගේය. (සාමාන්යයෙන් පන්දු යවන්නාගේ ඉරියව්වෙන් ඉසිලීමේ වේගය)
අංක සහ සංඛ්යා ලේඛන:

ස්කොරින් අනුපාත. ස්කෝරර් ඉතා සෙමින් තරඟයක් සම්පූර්ණ කිරීමට කණ්ඩායමට නායකත්වය ලබා ගත හැකි අතර ඉක්මණින් ලකුණු කිරීම අවදානමක් ගැනීම අවශ්ය වේ. සාමාන්යයෙන් දින පහක් හෝ හයක් ඉක්මවූ එක්දින තරඟයකදී හොඳ ලකුණු සංඛ්යාවක් වේ.
පන්දුවට පහරදීම සහ පන්දු යැවීම. ඉනිමක ඉනිමක කඩුලු පහක් ලබා ගනිමින් එක් ඉනිමක ලකුණු 50 ක් හෝ 100 ක් ලබා ගතහොත් පිතිකරුවෙකුට පිතිකරුවෝ ලකුණු 65 ක් ලබා සිටියහ.
ක්ෂේත්ර සීමා කිරීම්. පන්දු රකින කණ්ඩායමේ සමහර අවස්ථාවලදී අභ්යන්තර වටයේ සිට පිටතට තැබිය හැකි ක්රීඩකයන්ගේ සංඛ්යාව මත සීමාවන් තිබේ. සාමාන්යයෙන් සීමිත ඕවර 40 ක් පමණ වේ. මෙය ක්රීඩකයන්ගේ අවධානම අඩු කර ගැනීමටත්, පන්දුවට පහර දීමත් දිරිගන්වමින් ක්රීඩාව වඩාත් සිත් ගන්නාසුලු වේ.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Most Popular

Copyright © 2018 1000talk.lk. Theme by TupWebs Srilanka

To Top