දැනුම

බැක්ටීරියා සහ වෛරස් අතර වෙනස

බැක්ටීරියා සහ වෛරස් යනු මිනිසුන්ගේ රෝග ඇති විය හැකි අන්වීක්ෂීය ජීවීන් දෙකමයි. මෙම ක්ෂුද්ර ජීවීන් පොදු ලක්ෂණ කිහිපයක් තිබිය හැකි වුව ද ඒවා ඉතා වෙනස් ය. බැක්ටීරියා සාමාන්යයෙන් වෛරස් වලට වඩා විශාල වන අතර සැහැල්ලු අන්වීක්ෂයකින් එය දැක ගත හැකිය. වයිරස් බැක්ටීරියාවට වඩා 1000 ගුණයක් කුඩා වන අතර ඉලෙක්ට්රෝන අන්වීක්ෂයක් යටතේ දැකිය හැකිය. බැක්ටීරියාව යනු වෙනත් ජීවින්ගෙන් ස්වාධීනව නිරූපණය කරන ඒක-සෛලීය ජීවීන් වේ.

වෛරස් ප්රජනනය කිරීම සඳහා සජීවී සෛලයක ආධාර අවශ්ය වේ.

ඔවුන් සොයාගන්නේ කොහෙන්ද?
බැක්ටීරියාව: වෙනත් ජීවීන්, වෙනත් ජීවීන් සහ අකාබනික මතුපිට ඇතුළුව ඕනෑම බැක්ටීරියාවක් ඕනෑම තැනක වාසය කරයි. ඇතැම් බැක්ටීරියා අන්තස්තෝෆයි ලෙස සලකනු ලබන අතර සතුන් හා මිනිසුන්ගේ බඩවැල් තුළ ද්රව කුහරයන් වැනි අතිශයින්ම දරුණු පරිසරවල ජීවත් විය හැකිය.

වෛරස්: බැක්ටීරියා වැනි බොහෝමයක්, වෛරස් ඕනෑම පරිසරයක් තුළ සොයාගත හැකිය. සතුන් හා ශාක ආසාදනය කළ හැකි අතර, බැක්ටීරියා සහ පුරාවිද්යාඥයින්ද ආසාදනය කළ හැකිය. පුරාවිද්යාඥයන් ආක්රමණය කරන වෛරස්, දරුණු පාරිසරික තත්ත්වයන්ගෙන් බේරීමට හැකි වන ජානමය අනුවර්තනයන් ඇත (හයිෙඩොටර්මාල් කුනාටු, ස්මර්පරික් ජලය, ආදිය). වෛරස් වර්ගයේ වයිරස වර්ගය මත පදනම්ව වයිරසවල මතුපිට හා වස්තූන් මත දිගින් දිගටම භාවිතා කළ හැක (තත්පර සිට වසර දක්වා).

බැක්ටීරියා සහ වෛරස් ව්යුහය
බැක්ටීරියා: බැක්ටීරියා යනු සජීවී ජීවීන්ගේ සියළු ලක්ෂණ පෙන්නුම් කරන ප්රෙකේරිත සෛලයකි .

බැක්ටීරියා සෛල සෛල බිත්තිය වටා සෛල බිත්තියක් වටා සෛල බිත්තියක් වටා ගිලී ඇති අතු සහ ඩීඑන්ඒ අඩංගු වේ. මෙම ඉන්ද්රියයන් බැක්ටීරියා පරිසරයේ සිට පරිසරය ලබා ගැනීමට සහ ප්රතිනිෂ්පාදනය කිරීමට අවශ්ය වන වැදගත් කාර්යයන් ඉටු කරයි.

වෛරස්: වෛරස් සෛල ලෙස නොසලකන අතර ප්රෝටීන ශල්යකයක් තුල ඇති න්යෂ්ටික අම්ල (DNA හෝ RNA ) අංශු ලෙස පවතී.

ජීවීන් සහ ජීවී නොවන ජීවීන් අතර යම් තැනක වෛරස් අංශු ලෙස හැඳින්වේ. ජානමය ද්රව්ය අඩංගු වන අතර, ඒවා බලශක්තිය නිශ්පාදනය හා ප්රති නිෂ්පාදනයට අවශ්ය සෛල බිත්ති හෝ අවයවයක් නොමැත. වෛරස පිටපත් කිරීම සඳහා ධාරකයක් මත පමණක් රඳා පවතී.

ප්රමාණය සහ හැඩය
බැක්ටීරියා: බැක්ටීරියා විවිධ හැඩයන් හා ප්රමාණවලින් සොයාගත හැකිය. සාමාන්ය බැක්ටීරියා සෛල හැඩයට කොකාසි (ගෝලාකාර), බැසිල්ලි (පොල්ල හැඩැති), සර්පිලාකාර සහ වීිබ්රෝ යන අයයි. සාමාන්යයෙන් බැක්ටීරියා සාමාන්යයෙන් නැනෝමීටර් 200-1000 සිට විෂ්කම්භය (නැනෝමීටරයක් ​​යනු මීටර බිලියන බිලියනයකි) වේ. විශාලතම බැක්ටීරියා සෛල පියවි ඇසින් දැක ගත හැකිය. ලොව විශාලතම බැක්ටීරියාව සැලකූ විට, Thiomargarita namibiensis නැනෝමීටර් 750,000 ක් (විෂ්කම්භය 0.75) දක්වා විස්තාපනය කරගත හැකිය.

වෛරස්: වෛරස් ප්රමාණය හා හැඩය තීරණය වන්නේ න්යෂ්ටික අම්ල හා ඒවායේ ප්රෝටීන වල ප්රමාණයයි. වෛරස් සාමාන්යයෙන් ගෝලාකාර හැඩැති හෝ හෙලික්සීය හැඩැති කැප්සයිඩ් ගෝලාකාර (බහුපාර්ශවීය) ඇත. බැක්ටීරියාපොතු වැනි සමහර වෛරස් වලට සංකීර්ණ හැඩයන් ඇත. කැප්සිඩයට ඇලෙන සුළු ප්රෝටීන් වලිගයක් එකතු වී වලිගයෙන් විහිදෙන වල් කෙඳි සමග එකතු කර ඇත. බැක්ටීරියා වලට වඩා වයිරස් ඉතා කුඩායි. ඒවා සාමාන්යයෙන් නැනෝමීටර් 20-400 සිට විෂ්කම්භය දක්වා විහිදේ.

විශාලතම වෛරස්, පන්ඩෝරාවරියස්, නැනෝමීටර 1000 ක් හෝ ප්රමාණයෙන් විශාල මයික්රෝමීටරයක් ​​පමණ වේ.

ඒවා ප්රජනනය කරන්නේ කෙසේද?
බැක්ටීරියාව: බැක්ටීරියා සාමාන්යයෙන් ද්වීමය විඛණ්ඩනය ලෙස හැඳින්වෙන ක්රියාවලිය මඟින් නිරන්තරයෙන් ප්රජනනය කරයි . මෙම ක්රියාවලියෙහිදී, තනි සෛල ප්රතිනිෂ්පාදනය හා සමාන අනන්ය දියණිය සෛල දෙකකට වෙන් කරයි . නිසි කොන්දේසි යටතේ, බැක්ටීරියාවට ඝාතීය වර්ධනයක් අත්විඳිය හැකිය.

වෛරස්: බැක්ටීරියා මෙන් නොව, වෛරස් ධාරක සෛලයක ආධාරයෙන් පමණක් ප්රතිනිෂ්පාදනය කළ හැක. වෛරස් සංරචක සඳහා ප්රතිශක්තිකරණ වෛරස් වෛරස් සතුව නොමැති නිසා, ඒවා ප්රතිස්ථාපනය කිරීම සඳහා ධාරක සෛල වල සාරය භාවිතා කළ යුතුය. වෛරස් ප්රතිබිම්බයෙහිදී , වෛරසය එහි ප්රවේණි ද්රව්යය ( DNA හෝ RNA ) සෛලයකට ඇතුල් කරයි. වෛරස් ජාන නැවත උත්පාදනය කර වෛරස් සංරචක ගොඩනැගීම සඳහා උපදෙස් සපයයි. සංරචක එකතු වී ඇති අතර අලුතින් පිහිටුවන ලද වෛරස් පරිණත වූ විට, සෛලය විවෘත කර අනෙක් සෛල ආසාදනයට ලක්වේ.

බැක්ටීරියා සහ වෛරස මගින් ඇතිවන රෝග
බැක්ටීරියාව: බොහෝ බැක්ටීරියා හානිකර අතර සමහරුන්ට පවා ප්රයෝජනවත් වේ. වෙනත් බැක්ටීරියා රෝග වලට හේතු වේ. සෛල විනාශ කරන විෂ ද්රව්ය නිපදවා ඇති බෝවෙන බැක්ටීරියා . ආහාර විෂවීම හා මෙනින්ටයිටිස් , නියුමෝනියාව හා ක්ෂය රෝගය වැනි අනෙකුත් බරපතල රෝග වලට හේතු විය හැක. බැක්ටීරියා ආසාදන නිසා බැක්ටීරියා මරා දැමීමේදී ඉතා ඵලදායී වන ප්රතිජීවක ප්රතිකාර ලබා ගත හැකිය. කෙසේවෙතත්, ප්රතිජීවක ඖෂධ අධික වීම හේතුවෙන් සමහර බැක්ටීරියා ( E.coli සහ MRSA ) ඒවාට ප්රතිරෝධයක් ලබා ඇත. ඇතැම් ප්රතිජීවක ඖෂධ වලට ප්රතිරෝධයක් ලබා ඇති බැවින් සමහරු සුපිරි බුබුළු ලෙසද හැඳින්වේ. බැක්ටීරියා රෝග පැතිරීම වැලැක්වීම සඳහා එන්නත් ප්රයෝජනවත් වේ. බැක්ටීරියා සහ අනෙකුත් විෂබීජ වලින් ආරක්ෂා වීමට හොඳම ක්රමය වන්නේ නිතරම ඔබේ දෑත් සෝදා පිරිසිදු කිරීමයි.

වෛරස් වෛරස් යනු පැපොලි, පැපොල, වෛරස් , ඉබෝලා වෛරස් රෝග , සිකක රෝගය , HIV / AIDS වැනි විවිධාකාර රෝග ඇති කරන ව්යාධිජනක වේ. වෛරස් හට නොපෙනෙන ආසාදන ඇතිවීමට හේතු විය හැක, ඔවුන් නිශ්ශබ්ද වන අතර පසුකාලීනව නැවත පණගැන්විය හැක. සමහර වෛරස් පිළිකා වර්ධනය වීමට හේතු වන ධාරක සෛල තුළ වෙනස්කම් ඇති විය හැක . මෙම පිළිකා වෛරස් පිළිකා, ගැබ්ගෙල පිළිකා සහ බුර්කිට්ගේ ලිම්ෆෝමාව වැනි පිළිකාවන් ඇති බව හඳුනාගෙන ඇත. ප්රතිජීවක ඖෂධ වෛරස් වලට එරෙහිව ක්රියා නොකරයි. වෛරස් ආසාදන සඳහා ප්රතිකාර කිරීම සාමාන්යයෙන් ආසාදනයක ලක්ෂණ වලට ප්රතිකාර කරන ඖෂධ පමණක් නොව, වෛරසය පමණක් නොවේ. සාමාන්යයෙන් ප්රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය වෛරස් වලින් සටන් කිරීමට උපකාරී වේ.

වෛරස් ආසාදන වැලැක්වීම සඳහා එන්නත් භාවිතා කළ හැකිය.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Most Popular

Copyright © 2018 1000talk.lk. Theme by TupWebs Srilanka

To Top